GENERAL CHEMISTRY I
CHEM 1311.001
EXAM 2
Friday October 17, 1997
Name___________________________________
SSN____________________________________
IONIC COMPOUNDS CONTAINING ONLY MONATOMIC IONS
1. What is the formula of potassium nitride?
| a) KN | b) K2N | c) KN2 |
d) K3N | e) KN3 |
| f) K2N3 | g) K3N2 |
h) K4N3 | i) K3N4 |
2. What is the formula of sodium oxide?
| a) NaO | b) Na2O | c) NaO2 |
d) Na3O | e) NaO3 |
| f) Na2O3 | g) Na3O2 |
h) Na4O3 | i) Na3O4 |
3. What is the formula of aluminum fluoride?
| a) AlF | b) Al2F | c) AlF2 |
d) Al3F | e) AlF3 |
| f) Al2F3 | g) Al3F2 |
h) Al4F3 | i) Al3F4 |
4. What is the formula of potassium chloride?
| a) KCl | b) K2Cl | c) KCl2 |
d) K3Cl | e) KCl3 |
| f) K2Cl3 | g) K3Cl2 |
h) K4Cl3 | i) K3Cl4 |
5. What is the formula of barium nitride?
| a) BaN | b) Ba2N |
c) BaN2 | d) Ba3N |
e) BaN3 |
| f) Ba2N3 |
g) Ba3N2 |
h) Ba4N3 |
i) Ba3N4 |
IONIC COMPOUNDS CONTAINING AT LEAST ONE POLYATOMIC ION
6. What is the formula of sodium carbonate?
| a) NaCO3 |
b) Na2CO3 |
c) Na(CO3)2 |
d) Na3CO3 |
| e) Na(CO3)3 |
f) Na2(CO3)3 |
g) Na3(CO3)2 |
h) Na4(CO3)3 |
| i) Na3(CO3)4 |
7. What is the formula of ammonium phosphate?
| a) NH4PO4 |
b) (NH4)2PO4 |
c) NH4(PO4)2 |
d) (NH4)3PO4 |
| e) NH4(PO4)3 |
f) (NH4)2(PO4)3 |
g) (NH4)3(PO4)2 |
h) (NH4)4(PO4)3 |
| i) (NH4)3(PO4)4 |
8. What is the formula of iron(II) sulfate? (Hint: Note that this is
a Stock name. Try to remember the meaning of the Roman number that
appears in Stock names, so you'll know how to write the formula.)
| a) FeSO4 |
b) Fe2SO4 |
c) Fe(SO4)2 |
d) Fe3SO4 |
e) Fe(SO4)3 |
| f) Fe2(SO4)3 |
g) Fe3(SO4)2 |
h) Fe4(SO4)3 |
i) Fe3(SO4)4 |
MASS PERCENTAGES AND EMPIRICAL FORMULAS
9. Calculate the percent by mass of hydrogen in ammonia,
NH3. Fully show your work. Be as neat and organized as
possible. Clearly label your final answer. If you are unable to obtain
the correct answer, you may receive partial credit based on the quality
of your work and your apparent understanding of the problem.
10. A compound containing only the elements nitrogen and oxygen was found
to be 30.45% nitrogen by mass. Determine the empirical formula of this
compound. Fully show your work. Be as neat and organized as possible.
Clearly label your final answer. If you are unable to obtain the correct
answer, you may receive partial credit based on the quality of your work
and your apparent understanding of the problem.
ANSWERS:
1) d
2) b
3) e
4) a
5) g
6) b
7) d
8) a
9) 17.76% H
10) NO2
Work for # 9:
for NH3 MWT = 14.00674 + 3 (1.00794) = 17.03056
Mass contribution from H = 3 (1.00794) = 3.02382
%H = 100% (contribution from H / MWT)
%H = 100% ( 3.02382 / 17.03056 ) = 17.76%
Work for # 10:
Assume you have 100.00 g of the compound. In that case, the percentages
become the masses. Therefore, you have 30.45 g of nitrogen. The remaining
mass, 69.55 g, must be oxygen. Convert these masses to moles:
30.45 g N ( 1 mol N / 14.00674 g N ) = 2.174 mol N
69.55 g O ( 1 mol O / 15.9994 g O ) = 4.347 mol O
Ratio is 2.174 : 4.347 ( N : O )
We need to find the equivalent integer ratio. Try dividing both numbers in
ratio by the smaller of the two numbers.
2.174 / 2.174 = 1
4.347 / 2.174 = 1.999540018
Within roundoff error, the number 1.999540018 is acceptably close to the
integer 2.
Threfore, the ratio is 1 : 2 ( N : O ) making the formula
NO2
This page was last modified Tuesday March 23, 1999